Chemioterapia - Chemioterapia a utrata włosów

MEDserwis.pl > Chemioterapia >Chemioterapia a utrata włosów

Chemioterapia a utrata włosów

  W dobie XIX wieku, kiedy tak zauważalny jest postęp w dziedzinie medycyny, coraz łatwiej i szybciej jest nam zmagać się z nowotworami. W odpowiednim czasie wykryte komórki rakowe i nowotworowe i właściwie postawiona diagnoza w przypadku najbardziej popularnych tego rodzaju schorzeń daje nawet 100 procentową gwarancję na powrót do zdrowia! Mimo to, wielu lekarzom, nawet tym najwybitniejszym póki co nie udało się znaleźć idealnego sposobu na zahamowanie ubocznych skutków stosowania terapii przeciwnowotworowej. Mowa oczywiście o chemioterapii i związanej z nią problemem wypadania włosów.

 Chemioterapia uważana jest za najskuteczniejszy sposób zmagania się z nowotworami, które nie leczone w odpowiednim czasie mogą nie tylko zagrażać naszemu zdrowiu, ale również i życiu. I choć daje zamierzone efekty, to jednak wywołuje działania niepożądane w postaci wypadania włosów. Cały proces następuje w trakcie przyjmowania chemii albo w kilka tygodni po jej zakończeniu. I choć u mężczyzn utrata włosów nie jest aż tak traumatycznym przeżyciem, to u kobiet i dziećmi wywołuje silną depresję oraz utratę własnej samooceny.

 Co jest powodem wypadania włosów podczas chemioterapii?

  Winowajcą za wypadanie włosów są cytostatyki, czyli leki, które stosowane są podczas podawania chemioterapii. Ich toksyczny skład ma na celu w sposób błyskawiczny i agresywny zlikwidować komórki odpowiedzialne za powstawanie nowotworu. Niestety, nie jest to lek doskonały, choć niezwykle skuteczny i niszcząc komórki rakowe zabija również te, które są całkowicie zdrowe i które podobnie jak komórki nowotworowe ulegają szybkim podziałom komórkowym. Problem polega na tym, że cytostatyki nie odróżniają komórek zdrowych od chorych.

  Efektem działania cytostatyków jest atak na szpik kostny, błony śluzowe, no i oczywiście mieszki włosowe, które w organizmie człowieka rozmnażają się najszybciej. Dlatego też w pierwszej kolejności to one idą na pierwszy rzut. Cytostatyki doprowadzają do całkowitego ich obumarcia albo do silnego zahamowania ich podziału, co w rezultacie objawia się intensywnym wypadaniem włosów, w niektórych przypadkach nawet pełnymi garściami. I nie ma reguły, czy są to mocne czy słabe włosy. Żadne z nich nie są w stanie obronić się przed szkodliwym jego działaniem.

  Ostateczny efekt działania cytostatyków jest uzależniony od składu podawanej mieszanki. W skrajnych przypadkach, gdy zachodzi konieczność przyjmowania silnych leków może dojść do utraty włosów na całej powierzchni ciała – nie tylko na skórze głowy, ale również dochodzi do zaniku brwi, rzęs, włosów łonowych, włosów pod pachami i na wszystkich pozostałych obszarach ciała.

Czy można zahamować proces utraty włosów?

  Spójrzmy prawdzie w oczy – zatrzymanie łysienia czy też jego wyraźne spowolnienie w wielu przypadkach jest niemal niemożliwe. Jednak to wcale nie oznacza, że pacjent chory na raka musi się załamywać. Po zakończeniu terapii albo najdalej po upływie kilku tygodni od ostatniej serii włosy zaczną samoczynnie odrastać i na nowo produkować włosy. Zadziwiające jest to, że w niektórych przypadkach włoski odrastają o wiele zdrowsze i gęstsze niż było to przed chemią. Prawda jest taka, że należy dać trochę czasu cebulkom włosowym, ponieważ może minąć trochę czasu, aż odrost będzie zbliżony do tego koloru, który mieliśmy na początku. Wszystko jednak z czasem powoli zacznie wracać do normy.

Sprawdzone sposoby przeciwdziałające wypadaniu włosów

 Jak dowiedzieliśmy się już wcześniej, proces utraty włosów jest w pełni odwracalny. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, aby w istotnym zakresie przyspieszyć ich wzrost. W pierwszej kolejności chorzy na raka mogą stosować specjalnie przeznaczone do tego celu szampony i kosmetyki, których zadaniem jest pobudzenie ukrwienia skóry na głowie oraz pobudzenie cebulek do wzrostu.
  Inną, choć równie skuteczną metodą przeciwdziałającą łysieniu jest zastosowanie specjalnych czepków, których twórcami są niemieccy uczeni. Cała zasada działania ów czepka jest bardzo zbliżona do znanej krioterapii. Całość polega na tym, że na skórę głowy zakłada się specjalne nakrycie, w którym umieszczono chłodzący płyn, którego zadaniem jest nieustanne chłodzenie głowy, tak aby krążenie krwi i tym samym rozprowadzanie w tej części ciała cytostatyków było jak najwolniejsze. W rezultacie o wiele mniejsza ilość tych leków zostanie wchłonięta, dzięki czemu włosy będą mieć szansę obronić się przed tymi toksycznymi substancjami. Zdaniem uczonych można ochronić nawet 30 % włosów, jednak póki co czepek znajduje się w fazie testów i na razie nie jest możliwy jego zakup. Bardzo podobne działanie do chłodzącego czepku mają okłady z lodu przykładane do skóry głowy. Ta czynność powoduje takie same efekty.

A co zrobić, gdy włosy odrastają nie takie, jak byśmy tego chcieli?

 I choć u niektórych pacjentów włosy po chemioterapii mogą odrastać silniejsze i mocniejsze, to jednak nie jest to reguła. Czasami jest tak, że rosną słabe i widocznie cieńsze, w niczym nie przypominające tych, które mieliśmy przed chorobą.
 Niestety, nawet najbardziej fantazyjne preparaty pielęgnacyjne czy farmakologiczne w tej sytuacji mogą okazać się niewystarczające. Dlatego lepiej zdecydować się na coś, co da efekty natychmiast. Takim właśnie zabiegiem jest bezinwazyjne uzupełnianie włosów, jakie oferuje Klinika Handsome Men. Metoda Implant Micro Derme 2 Gen jest powszechnie uważana na najskuteczniejszą w tego rodzaju przypadkach. Polega na dokładnym, ręcznym wszczepieniu naturalnych włosów do cienkiej mikroskóry, która pod wpływem temperatury posiada umiejętność zespalania się ze skórą. Całość odbywa się całkowicie bezboleśnie, bez podrażnień, a efekt końcowy jest naturalny. I to wszystko bez potrzeby noszenia sztucznych peruk.

Sukces tkwi w odpowiednim nastawieniu psychicznym

 Każdy, kto zmuszony jest poddać się chemioterapii jest uświadamiany o skutkach ubocznych tej terapii. W większości przypadków (zwłaszcza u kobiet i dzieci) dochodzi do utraty własnej samooceny i depresji, a to niekorzystnie odbija się na stanie zdrowia. Dlatego istotnym elementem leczenia, oprócz chemioterapii jest zmiana nastawienia u pacjenta. W wielu przypadkach porady u psychoanalityka odnoszą duże sukcesy, dzięki czemu chorzy oswajają się łagodniej z myślą utraty włosów. Dla nich w tym momencie najważniejsze jest ich zdrowie, bo włosy prędzej czy później w końcu odrosną.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl